Jak wygląda wydanie książki?

Jak wygląda wydanie książki?

Wydanie własnej książki to niewątpliwie marzenie niejednej osoby. To dlatego warto wiedzieć, jak podejść do tego w odpowiedni sposób i jak się do tego wszystkiego przygotować. To bardzo ważne! Odpowiednie rozeznanie, podejście i przeanalizowanie wszystkich kwestii, z całą pewnością pozwoli podejść do tego o wiele spokojniej i prawidłowo rozplanować proces wydawniczy. Zwłaszcza jeśli, chce się rozpocząć wydawanie książki w systemie selfpublishing. Różni się to nieco od tradycyjnego wydawnictwa.

Jak wydawać książkę, czyli co warto wiedzieć na start?

Czy wydanie książki jest procesem, na który każdy może sobie pozwolić? Jak najbardziej, ale najpierw trzeba podejść do tego w odpowiedni sposób i wiedzieć, jak działać krok po kroku. Przede wszystkim trzeba zastanowić się nad tym czy chce się skorzystać z wydawnictwa standardowego czy jednak self publishing? Tutaj wiele zależy od własnych preferencji i ustaleń. Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z wydawaniem książek, najczęściej decydują się na opcję skorzystania z selfpublishing. Daje im to o wiele więcej swobody i samodzielnie mogą podejmować decyzje o tym, jak ostatecznie ma się prezentować ich książka. To też opcja dla osób, które wcześniej zostały odrzucone przez klasyczne wydawnictwo, ale nie chcą się poddawać i zależy im na dalszym rozwoju. Oczywiście warto pamiętać jednak o tym, że jest to opcja związana z poniesieniem pewnych opłat i warto być ich świadomym już na samym początku.

Ile kosztuje wydanie książki w takim systemie?

Warto też wiedzieć, ile kosztuje wydanie książki w oparciu tylko i wyłącznie o self publishing. Tutaj ceny mogą się nieco wahać i wszystko zależne będzie od wydawnictwa self publishing, do którego się zgłosi. Najczęściej jest to jednak koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych, choć ostateczna kwota zawsze ustalana jest właśnie indywidualnie. Co wchodzi w koszt wydania książki? Przede wszystkim jej wcześniejsze przygotowanie. Także pod względem korekty, drobnych poprawek i nieścisłości. Jest to bardzo istotne na każdym etapie i nie można tego pomijać, ponieważ to świadczy o jakości książki i o tym czy później czytelnicy chętnie będą sięgać po dalsze książki pisane przez autora. Poza tym oczywiście w cenie znajduje się też cała oprawa, czyli przygotowanie do druku i późniejsze wydrukowanie. Istotne jest to, aby faktycznie zrobić to profesjonalnie i mieć tego pewność.