Jak przygotować się do wydania książki

Jak przygotować się do wydania książki

Wydanie książki to solidny krok w karierze każdego, kto planuje wydać coś własnego. To dlatego warto się do tego odpowiednio przygotować i mieć świadomość każdej możliwej sytuacji. Wziąć pod uwagę również trzeba ewentualny koszt związany z publikacją swojego dzieła, ponieważ ten może być absolutnie zależny od tego, na jaki rodzaj wydawnictwa postanowi się postawić. Generalnie do wyboru są dwa rodzaje, a mianowicie standardowy, czyli ten najbardziej klasyczny oraz self-publishing, z którego w ostatnim czasie korzysta zdecydowanie coraz więcej osób. Warto więc poznać, zarówno plusy, jak i minusy, aby móc lepiej podjąć ostateczną decyzję.

Dlaczego w ogóle warto wydawać swoją książkę?

Niewątpliwie jest to pytanie, które pojawia się w głowie każdego, kto bierze pod uwagę taką ewentualność. Wydanie książki to bardzo ważny krok, a debiutuje się tylko raz w życiu i o tym również należy zawsze pamiętać, jeśli chce się, aby wszystko zakończyło się niemałym sukcesem. Przede wszystkim trzeba być pewnym swojej książki i otoczyć się odpowiednim wsparciem logistycznym i marketingowym, ponieważ tylko w ten sposób można pchnąć promocję książki naprzód. Wiele zależy również od tego czy książka zostanie wydana w trybie self-publishing czy poprzez tradycyjne wydawnictwo. Dlaczego? Ponieważ klasyczne wydawnictwo zapewnia już promocję książki. Nie trzeba również płacić za jej wydanie, ale twórca dostaje niewielkie pieniądze za każdy egzemplarz, który się sprzeda. Zupełnie inaczej wyglada to w kwestii wydawnictw self-publishing. Wtedy na start trzeba przygotować się na wkład finansowy, ale za to później dostaje się już pełną kwotę za każdą sprzedaną książkę.

Na jaki koszt trzeba się przygotować, wydając książkę

Oczywiście jeśli, decydujesz się na wydanie książki poprzez wydawnictwo self-publishing, jak najbardziej musisz liczyć się ze wspomnianymi już kosztami. Jak wysokie one będą? Tutaj wiele kwestii jest zmiennych i dlatego takie sprawy ustala się indywidualnie, ale jak najbardziej trzeba liczyć się z wysokością około kilkunastu tysięcy złotych. Tyle kosztuje całe przygotowanie, oprawa i wydrukowanie książek. Dzięki temu jednak można mieć pewność, że książki zostały zredagowane i pozbawione błędów, a do tego okładka solidnie przygotowana i zachwycająca. Tak wiele różnych kwestii należy wziąć pod uwagę, ale dzięki wsparciu wydawnictwa self-publishing jest to możliwe. Ile kosztuje wydanie książki w takim razie? Na pewno warto porozmawiać o tym indywidualnie już na początku swojej współpracy.