Dopłaty dla rolnictwa 2022. Co musisz wiedzieć?
Każdy rolnik dobrze wie, że od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, możliwości z zakresu pozyskiwania dodatkowych środków pieniężnych na prowadzenie gospodarstw rolnych są naprawdę imponujące. Jak wygląda ta kwestia w obecnym roku? Sprawdź, co musisz wiedzieć!
Dotacje na sprzęt rolniczy
Najpopularniejszą grupą dotacji rolniczych są oczywiście dopłaty na szeroko pojęty sprzęt rolniczy. Dotyczą one zarówno zakupu pojazdów (czyli m.in. traktorów, ciągników, dojarek czy kombajnów), jak i specjalistycznych urządzeń oraz ciężkiego sprzętu. Zdecydowanie warto skorzystać z tej możliwości, ponieważ profesjonalne urządzenia mogą szybko i skutecznie usprawnić pracę całego gospodarstwa, co przełoży się oczywiście na większe dochody. O co warto wnioskować? Sprawdź, czy nie potrzebujesz np. nowoczesnej zaprawiarki do zboża, urządzenia do siania czy specjalistycznych narzędzi, dzięki którym będziesz w stanie samodzielnie naprawiać swój sprzęt i maszyny!
Wsparcie środowiska naturalnego i ekologii
Dopłaty dla rolnictwa obejmują również szeroko pojętą ekologię i wszelkie działania, które mają na celu wesprzeć nasze środowisko naturalne. Jeśli zatem twoje gospodarstwo działa w zgodzie z obowiązującymi standardami ekologicznymi i pragniesz rozwijać się w tym zakresie, możesz złożyć stosowny wniosek i uzyskać naprawdę imponującą dotację. Oczywiście wcześniej należy odpowiednio uargumentować swoją prośbę i wyjaśnić, na jaki cel przeznaczysz środki. Świetnym pomysłem na inwestycję jest np. prasa płucząca do ścieków, ekologiczne nawozy czy urządzenia, które ograniczają emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.
Innowacje i inwestycje
Dotacje unijne mają na celu przede wszystkim wesprzeć rozwój gospodarstw rolnych. Z tego powodu największa część dopłat dotyczy innowacji i poważnych inwestycji, dzięki którym rolnicy mogą zwiększyć efektywność swojej działalności oraz dostarczać gospodarce większe ilości wysokiej jakości produktów czy surowców. Jeśli poza uprawą roli i hodowli zwierząt prowadzisz również działalność produkcyjną, możesz np. złożyć wniosek o dofinansowanie zakupu profesjonalnego sprzętu takiego jak saszetkarki, wózki widłowe, maszyny pakujące czy taśmy produkcyjne. Możliwości jest naprawdę wiele i wszystko zależy od tego, jak uargumentujesz swój wniosek.
Rok 2022 jest jednym z najtrudniejszych w historii światowej gospodarki rolnej, przede wszystkim z uwagi na trwający konflikt zbrojny na Ukrainie. Nie oznacza to jednak, że pozyskanie dotacji jest niemożliwe. Przeciwnie - jest o co walczyć!